१० साउन २०८१, बिहिबार
१० साउन २०८१, बिहिबार

१४ मंसिरदेखि मध्यपहाडी लोकमार्ग केन्द्रित विशेष अभियान चलाउने एमाले निर्णय

नेकपा एमालेका अध्यक्ष केपी शर्मा ओलीले केन्द्रीय कार्यालय च्यासलमा बुधबार बसेको सचिवालय बैठकमा एमाले सिध्याउन राष्ट्रिय तथा अन्तर्राष्ट्रिय शक्तिहरुले सुनियोजित प्रयत्न गरिरहेको निष्कर्ष सुनाएका छन् ।

‘एमालेमाथि हरेक खाले आक्रमण भइरहेको छ, हामीलाई सिध्याउन देशभित्र सबै दल एकठाउँ उभिएका छन्’, राजनीतिक परिस्थितिबारे ओलीले भनेका थिए ।

एक पदाधिकारीका अनुसार, नेपाली कांग्रेसले माओवादी केन्द्रलाई बोकेर हिँड्नुको एउटै चाहना एमाले सिध्याउने रहेको ओलीको भनाइ थियो । तर जनताको बीचमा गएर पार्टीविरुद्ध भइरहेको घेराबन्दी तोड्नुपर्ने विकल्प ओलीले बैठकमा सुनााए ।

‘एमाले नै मुलुकको मूल शक्ति हो भन्ने सन्देश जनताबीच लैजानुपर्छ, पार्टीले सञ्चालन गर्ने अभियानमा अधिकतम कार्यकर्ता परिचालन गर्नुपर्छ’, ओलीले पदाधिकारीहरुलाई निर्देशन दिएको ती पदाधिकारी बताउँछन् ।

यो अभियान चलाउने निर्णय लिनु अगाडि एमालेले उपमहासचिवद्वय प्रदीप ज्ञवाली र विष्णु रिमाललाई रुट अध्ययन गर्न पठाएको थियो । धादिङ पूर्वको रुटमा ज्ञवाली र पश्चिममा रिमाल नेतृत्वको टोली खटिएको थियो । ज्ञवाली र रिमालले यो रुट भएर क्याराभान चलाउन सम्भव रहेको रिपोर्ट ल्याएपछि बैठकले निर्णय लिएको हो ।

बुधबारकै बैठकबाट एमालेले आगामी १४ मंसिरदेखि पुष्पलाल मध्यपहाडी लोकमार्ग केन्द्रित विशेष अभियान चलाउने निर्णय गरेको छ । तीन साता चल्ने यो ‘क्याराभान’ लाई एमालेले जनतासँग पार्टी जोड्ने अभियान भनेको छ ।

‘गत मंसिरको चुनावलगत्तै पार्टीले मिसन–०८४ लक्ष्य बनाएर संगठन सुदृढीकरण र जागरण अभियान चलाइरहेको छ । यो क्याराभान पनि त्यसैको निरन्तरता हो’, उपाध्यक्ष युवराज ज्ञवाली भन्छन् । गत चुनावमा अपेक्षित नतिजा नआएपछि एमालेले फागुनदेखि वैशाखसम्म ‘मिसन ग्रासरुट’ अभियान चलायो ।

त्यो अभियानका क्रममा नेताहरुले तयार पारेको प्रतिवेदनलाई आधारमा मानेर एमालेले असारदेखि एक वर्षे अभियान चलाइरहेको छ । नेताहरुको व्यापक जिम्मेवारी हेरफेरसहित एक वर्षे अभियान चलाइरहेको एमालेले पहिलो चरणमा प्रदेश अधिवेशन सकेर संगठन सुधारको अभियान थालेको छ । अब जिल्ला हुँदै वडासम्मको नेतृत्व परिवर्तन गर्दैछ ।

आम नागरिकसम्म पार्टीको उपस्थिति देखाउने कार्यक्रम भने यही क्याराभान पहिलो हो । ‘हामीले तराइको महेन्द्र राजमार्ग केन्द्रित भएर धेरैपटक अभियान चलायौं, अरु दलले पनि चलाए । तर अलिक अप्ठ्यारो भएकाले पहाडी क्षेत्र केन्द्रित अभियान कसैले चलाएको थिएन’, उपाध्यक्ष ज्ञवाली भन्छन्, ‘एमालेले पहिलोपटक पुगेर जनतामा आशा जगाउने छ ।’

यो अभियान चलाउने निर्णय लिनु अगाडि एमालेले उपमहासचिवद्वय प्रदीप ज्ञवाली र विष्णु रिमाललाई रुट अध्ययन गर्न पठाएको थियो । धादिङ पूर्वको रुटमा ज्ञवाली र पश्चिममा रिमाल नेतृत्वको टोली खटिएको थियो । ज्ञवाली र रिमालले यो रुट भएर क्याराभान चलाउन सम्भव रहेको रिपोर्ट ल्याएपछि बैठकले निर्णय लिएको हो ।

बैठकपछि उपमहासचिव ज्ञवालीले क्याराभान सञ्चालनको चार उद्देश्य रहेको बताए । उनका अनुसार पहाडी क्षेत्रको समृद्धि, सामाजिक सद्भाव र राष्ट्रिय एकता, कम्युनिष्ट पार्टी स्थापनाको ७५ औं स्थापना उत्सव र नागरिकमा देखिएको निराशा चिर्ने काम यो अभियानले गर्नेछ ।

‘झुलाघाट–चिवा भञ्ज्याङः समृद्धिका लागि संकल्प यात्रा’ नाममा चल्ने यो क्याराभानमा एमालेले भौतिक विकास र मानवीय विकासको अध्ययन गर्ने उद्देश्य लिएको छ । ‘सामाजिक न्यायसहितको समृद्धिलाई पार्टीले जोड दिएको छ । यो अभियानबाट पहाडी क्षेत्रको विकासलाई अगाडि बढाउँछौं’, सचिव गोकर्ण बिष्ट भन्छन् ।

एमालेले यो अभियानमा आवश्यक पर्ने प्राविधिक टोली पनि सँगै हिँडाउने भएको छ । ‘हामीसँग प्राविधिक टोली हुन्छ । विकासको सम्भाव्यता अध्ययन उनीहरुले गर्छन्’, उपाध्यक्ष ज्ञवाली भन्छन् । पार्टी नेताहरु सधैं सुगम क्षेत्रमा मात्रै जाने भएकाले पनि विशेष अभियानकै घोषणा गर्नु परेको नेताहरु बताउँछन् ।

यो रुटमा पोखरा बाहेक अरु ठाउँ साना बजारहरु मात्रै छन् । तर भर्खरै विकास हुँदै गरेको ती साना बजार पहाडी क्षेत्रको नयाँ केन्द्र बनिरहेकाले पनि यो क्याराभानबाट एमालेले शक्ति आर्जनको अनुमान गरेको बुझ्न सकिन्छ ।

क्याराभानको दोस्रो उद्देश्यका रुपमा एमालेले सामाजिक सद्भाव र राष्ट्रिय एकता भनेको छ । ‘अहिले देखिएको अतिवादी सोच निस्तेज गर्ने हाम्रो उद्देश्य हुनेछ’, उपमहासचिव ज्ञवालीले पत्रकारहरुसँग भनेका छन् ।

तराइ केन्द्रित अभियान सञ्चालन गर्नु परम्परागत शैली भएकाले नयाँ रुट भएर चल्ने यो अभियानबाट एमालेले राष्ट्रिय एकताको सन्देश दिन चाहेको देखिन्छ । ‘हिमाल, पहाड र तराइलाई जोडेर राष्ट्रिय एकता बलियो बनाउने शक्ति एमाले हो भन्ने सन्देश हामी यो अभियानबाट दिनेछौं’, अर्का सचिव पद्‍‍मा अर्याल भन्छन् ।

क्याराभानको तेस्रो उद्देश्य भने पुष्पलालले नेपाल कम्युनिष्ट पार्टी स्थापना गरेको ७५औं वर्षको उत्सव हो । यो वर्षलाई विशेष बनाउने भनेर एमालेले पुस्तक प्रकाशनदेखि अरु गतिविधि गर्ने निर्णय यसअघि गरिसकेको छ ।

क्याराभान निकालेर पनि एमालेले नेकपा स्थापनाको सन्देश दिन चाहेको नेताहरु बताउँछन् । यसरी नेकपा स्थापनाको उत्सव मनाएर एमालेले पुष्पलालको असली उत्ताधिकारी भएको सन्देश नागरिकसम्म पुर्‍याउन चाहेको पनि लुक्दैन ।

एमालेले क्याराभानको चौथो उद्देश्यमा भने नागरिकमा आशा जगाउने कार्यलाई राखेको छ । ‘अहिले देश बर्बाद भयो, केही भएन भन्ने स्थापित गर्न खोजिदैछ । हामी देशभित्रै सम्भावना छ भन्ने कुरा राख्छौ’, एमाले सचिव विष्ट भन्छन् ।

तर क्याराभानको मूल उद्देश्य पार्टीलाई बलियो बनाउने र बदलिदो जनमत फर्काउने नै हो । किनकि गत वर्षको चुनावमा पुराना दलहरुप्रति असन्तुष्टि जनाएरै नयाँ राजनीतिक शक्तिहरुको उदय भएको थियो ।

नयाँ शक्तिहरुको आकर्षण राजधानी उपत्यकासहित शहरी क्षेत्रहरुमा देखिएकाले एमाले आफूलाई फरक र आक्रमक देखाउने योजना देखिन्छन् । त्यो योजना अन्तगर्त पहाडी क्षेत्रको जनमत जोगाउन पनि यो क्याराभानले सहयोग पुग्ने एमाले नेताहरुको मूल्याङ्कन छ ।

त्यसैले यो अभियानमा अधितम नागरिकसम्म पुग्ने एमालेको लक्ष्य छ । ‘किसान, मजदुर, शिक्षक, साना ब्यापारी र विद्यार्थीहरुसँग यात्राभर सम्वाद गर्छौ । सुझाव लिन्छौं र आफ्नो कुरा राख्छौ’, उपाध्यक्ष ज्ञवाली भन्छन् ।

क्याराभानकै क्रममा नयाँ नेतृत्वको पहिचान गर्ने अभियान पनि चलाउने एमालेको तयारी छ । विशेषगरी युवाहरुको पहिचान गरी आवश्यक भूमिका दिने नीति यो क्याराभानका क्रममा हुनेछ ।

यो खबर पढेर तपाईलाई कस्तो महसुस भयो ?
  • खुसी (0%)
  • दुःखी (0%)
  • अचम्मित (0%)
  • हाँस्यास्पद (0%)
  • आक्रोशित (0%)
प्रतिक्रिया दिनुहोस्

सम्बन्धित समाचार

spot_img

ट्रेन्डिङ

सामाजिक संजाल

ताजा समाचार